Dokuzl
Dokuzl
Dokuzl
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dokuzl

asdsad

Anasayfacixtr dokuzlLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Fizikteki Birkaç Buluş

YazarMesaj
MissYou
General
General
MissYou

İş/Hobiler : M$n L000,,,,,,,,
Ruh Halim : Fizikteki Birkaç Buluş Kustah10
Rep : 0

Karekter Kağıdı
Irk:
Seviye:
Fizikteki Birkaç Buluş Left_bar_bleue0/0Fizikteki Birkaç Buluş Empty_bar_bleue  (0/0)
XP:
Fizikteki Birkaç Buluş Left_bar_bleue0/0Fizikteki Birkaç Buluş Empty_bar_bleue  (0/0)

Fizikteki Birkaç Buluş Empty
MesajKonu: Fizikteki Birkaç Buluş   Fizikteki Birkaç Buluş Icon_minitimeCuma Ara. 28, 2007 6:58 am

--------------------------------------------------------------------------------

BİLİM ADAMLARININ FİZİKTEKİ BULUŞLARI :.
1897:Pieter Zeeman Joseph John Thomson;
Zeeman, ışığın bir atom içindeki yüklü parçacıkların hareketi sonucu yayımlandığını
buldu.Thomson’da , elektronu keşfetti.
1900: Max Planck:
Karacisim ışınmasını kuantum enerji yayımı ile açıkladı. Kuantum kuramı böylece doğmuş oldu
1914:James Franck Gustav Hertz ;
bir elektron saçılım deneyiyle duragan durumların varlığını doğruladı.
1923: Arthur Compton;
x- ışınlarının elektronlarla etkileşimlerinde minyatür bilardo topları gibi davrandıklarını gözlemledi. Böylece ışığın parçacık davranışı hakkında yeni kanıtlar ortaya koydu.
1924: Erwin Schrödinger;
kuantum fiziğinin, “dalga mekaniği” diye adlandırılan yeni bir betimlemesini geliştirdi. Yeni kavram daha sonra “Schrödinger denklemi” diye adlandırılan, bilimin en önemli formüllerinden birinide kapsıyordu.
1924: Satyedra Nath Bose Albert Einstein;
Kuantum parçacıklarını saymak için daha sonra Bose-Einstein İstatistiği diye adlandırılacak olan yeni bir yöntem buldular. Ayrıca uç , derecelerde soğutulmuş atomların tek bir kuantum durumuna yoğuşacaklarını önerdiler. “Bose-Einstein Yoğunlaşması” 1990’lı yıllarda deneysel olarak gerçekleştirildi.
1925:Wolfgang Pauli;
Aynı özelliklere sahip fermiyon türü iki parçacığın, aynı enerji düzeyinde bulunamıyacağını söyleyen “Dışlama İlkesi”ni açıkladı.
1926;Erwin Schrodinger;
Kuantum fiziginin,"dalga mekanigi" diye adlandirilan yeni betimlemesini gelistirdi.
1926: Enrico Fermi . Paul A-M. Dirac;
İki bilim adamı, kuantum mekaniğinin parçacıkları saymak için yeni bir yola gereksinme duyduğunu belirlediler. “Fermi-Pirac istatistiği”katıhal fiziğine kapıyı aradı.
1928: Dirac;
Elektronun karşı maddenin varığını da öngören relativistik bir kuramını ortaya koydu.
1934: Hideki Yukawa;
Çekirdek kuvvetlerinin, mezon denen ağır parçacıklarca ilettiği düşüncesini ortaya attı. Bunların elektromanyetik kuvvete aracılık eden fotonlarla benzer işlev yaptığını öne sürdü.
1946-48: Isidor ı.Rabi. Willis Lamb Polykarp Kusah;
Dirac kuramında tutarsızlıklar keşfetti.
1964: John S. Bell;
“Bell eşitsizlikleri” denen deneysel bir testle kuantum mekaniğinin bir sistem için en eksiksiz tamamı verip vermediğinin sınana bileceğini söyledi.
1964: Murray Gelln – Mann;
Madde parçacıklarını oluşturan ve kuark adı verilen temel parçacıklarla ilgili bir model geliştirdi. Kuarkların varlığı 1969 yılında deneysel olarak kanıtladı.

Fizikteki Birkaç Buluş
1 sayfadaki 1 sayfası